CIĘŻARÓWKI - INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
 

MENU:

Strona główna

Karoseria

ABS

Silniki

Autobusy

Tramwaje i trolejbusy

Linki

Kontakt

Historia

 

Eksperymenty z przewozem ładunków za pomocą pojazdów silnikowych datują się od wieku XVIII. Ale transport konny pozostał dominującym dopóty, dopóki na początku naszego wieku nie powstał naprawdę niezawodny silnik o spalaniu wewnętrznym, czyniąc pojazdy silnikowe bardziej przydatnymi do użytku.
Pierwsza "ciężarówka" z własnym napędem powstała w Paryżu w 1769 r. Był to skonstruowany przez oficera artylerii Nicolasa Cugnot parowy ciągnik artyleryjski przeznaczony do ciągnięcia ciężkich dział. Poruszał się on z zaiste żółwią prędkością 4 km/h i z tego właśnie powodu był w tamtym czasie uważany za co najwyżej ciekawostkę, a nie pojazd mogący być alternatywą dla końskiego zaprzęgu. W następnym stuleciu zbudowano wiele parowych autobusów, wciąż też wzrastały osiągane przez nie prędkości. Wkrótce jednak z maszyną parową zaczęły rywalizować silniki spalinowe i elektryczne. Silniki spalinowe szybko wyparły konkurencję i stały się głównym źródłem napędu pojazdów.

Ciężarówka Albion z 1914 roku. Produkcja pojazdów użytkowych znacznie wzrosła podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu nadmiar wojskowych ciężarówek sprzedano, co przyczyniło się do ożywienia transportu drogowego.