CIĘŻARÓWKI - INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
 

MENU:

Historia

Karoseria

ABS

Strona główna

Autobusy

Tramwaje i trolejbusy

Linki

Kontakt

Silniki

Wczesne pojazdy użytkowe były napędzane silnikami parowymi, elektrycznymi bądź benzynowymi. Dziś przeważającą większość napędzają silniki dieslowskie. Pierwszy nadający się do użytku pojazd z takim silnikiem powstał we wczesnych latach 20. Silniki diesla nadają się szczególnie do pracy przy dużych obciążeniach, jak przy transporcie dużych ładunków, i przy niewielkich prędkościach, w taksówkach i autobusach miejskich.
W połowie lat 20. zakończono produkcję ciężarówek z silnikami parowymi. Jedną z ich największych wad było to, że nie dało się ruszyć takim pojazdem zaraz po uruchomieniu silnika, gdyż zagrzanie wody w zbiorniku, tak by uzyskać parę, zabierało trochę czasu.
Pojazdy elektryczne mogły ruszać natychmiast, jednakże ich ciężkie akumulatory rozładowywały się szybko i pojazdy te miały ograniczony zasięg. Co więcej, ich silniki byty zbyt słabe, by napędzać większą ciężarówkę bądź autobus. Pomimo że do dziś znacznie poprawiono sprawność silnika elektrycznego, to wciąż zbyt mało ładunku elektrycznego można pomieścić w akumulatorach o rozsądnej wielkości, by pojazdy elektryczne wyparły te napędzane silnikami spalinowymi.
Lecz silniki elektryczne są szeroko używane w pojazdach, które poruszają się na stosunkowo niewielkie odległości i ze stosunkowo niewielkimi prędkościami, jak np. wózki golfowe. Sposób jazdy takich wózków, polegający na bardzo częstym ruszaniu i zatrzymywaniu się po przejechaniu parunastu metrów, szybko spowodowałby zużycie każdego silnika spalinowego. Lecz silniki elektryczne są wręcz idealne do takich właśnie zastosowań. Po zakończeniu pracy w dzień akumulatory można łatwo naładować w nocy.
Pojazdy elektryczne są bardzo wygodne na obszarach o ograniczonym ruchu kołowym, gdzie ilość zanieczyszczeń produkowanych przez silniki spalinowe poważnie zagrażałaby środowisku lub zdrowiu ludzi. Przykładowo, wózki akumulatorowe przewożą bagaże na stacjach kolejowych, a w centrach niektórych miast mogą poruszać się lekkie auta dostawcze napędzane wyłącznie silnikami elektrycznymi.
Pojazdy elektryczne wszystkich rodzajów stają się coraz popularniejsze w USA, gdzie wiele stanów wprowadziło lub zamierza wprowadzić bardzo
rygorystyczne przepisy dotyczące ilości szkodliwych substancji emitowanych przez silniki samochodów. Programy rozwoju pojazdów elektrycznych, których celem jest ograniczenie źródeł zanieczyszczenia środowiska naturalnego, są realizowane również w Japonii i Europie. W Europie jeździ już pewna ilość autobusów na gaz. W Kanadzie zaś wprowadzono do eksploatacji autobusy z silnikami elektrycznymi zasilanymi z komórek paliwowych spalających wodór i tlen, w rezultacie czego powstaje woda.
Duże ciężarówki są zagrożeniem dla zdrowia w znacznie większym stopniu niż samochody osobowe. Pomimo że można zrobić je czystszymi przez zastosowanie alternatywnych źródeł energii, to zajmują bardzo dużo miejsca na drodze, bardzo hałasują i w dużym stopniu niszczą nawierzchnię dróg. Ciężarówki to tylko około 5% wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, lecz produkują więcej hałasu niż cała reszta. Obliczono, że w pełni załadowana ciężarówka przyczynia się do niszczenia nawierzchni w takim samym stopniu, jak 60000 samochodów osobowych.
Wiele przemawia za tym, aby zamiast transportu drogowego używać kolei. W tabeli poniżej przedstawiono wartości obliczone dla przewiezienia I miliarda ton ładunku na dystansie I kilometra za pomocą ciężarówek i kolei:

                                                    Ciężarówki            Kolej
Emisja dwutlenku węgla                     0,22 kg             0,05 kg
Emisja tlenków azotu                         3,60 g              0,22 g
Emisja węglowodorów                        0,81 g              0,05 g
Sadza                                               0,23 g              0,03 g
Ranni i zabici w wypadkach                 248                   10

Tak się jednak składa, że transport kolejowy jest droższy, co więcej, są kłopoty z załadunkiem i rozładunkiem towarów masowych, więc wytwórcy wolą wykorzystywać przewoźników drogowych lub własny transport samochodowy.

Potężne ciężarówki napędzane silnikami dieslowskimi przemierzają całą Amerykę Północną. W przeciwieństwie do ciężarówek europejskich ; w amerykańskiej kierowca siedzi za przednią osią i za wysuniętym daleko w przód silnikiem.