CIĘŻARÓWKI - INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
 

MENU:

Historia

Strona główna

ABS

Silniki

Autobusy

Tramwaje i trolejbusy

Linki

Kontakt

Karoseria

 

Konstrukcja ciężarówki podlega ciągłym zmianom. W latach dwudziestych zaczęły rozpowszechniać się ciężarówki, w których kierowca siedzi nad, bądź nawet przed, przednią osią pojazdu. Kabina jest wówczas umieszczona ponad silnikiem, a dostęp do niego możliwy jest (we współczesnych modelach) po jej odchyleniu. Konstrukcja taka jest popularna w Europie, w Ameryce natomiast królują ciężarówki o bardziej tradycyjnym kształcie, gdzie kierowca siedzi za przednią osią, a potężna maska silnika wystaje daleko przed kabinę. Ciężarówki napędza się dziś turbodoładowanymi silnikami dieslowskimi o dużych pojemnościach skokowych, które zapewniają moc i moment obrotowy wystarczające, aby ruszyć takiego olbrzyma z miejsca i pozwolić mu wspinać się mozolnie pod górę po drogach o całkiem sporym nachyleniu.
Wiele wysiłku włożono w nadanie ciężarówkom bardziej opływowych kształtów. Z każdym przejechanym kilometrem ciężarówka przepycha na boki 20 ton powietrza; jeśli wymodelować jej kształty tak, by zminimalizować opór powietrza, to można by zaoszczędzić znaczne ilości paliwa. Jak wykazały doświadczenia, zużycie paliwa spada nawet o 25%, co jest liczbą naprawdę znaczną. Koszta nadania ciężarówce bardziej opływowego kształtu zwracają się mniej więcej w ciągu 2 lat.
Obrys ciężarówki wygładza się często, umieszczając ponad kabiną przedział sypialny dla kierowcy, ukształtowany tak, by pełnił rolę owiewki uniemożliwiającej odbijanie się powietrza od wystającej ponad kabinę części ładunkowej. Modyfikacja taka znacznie zmniejsza turbulencje powietrza i opory ruchu. Co więcej, kierowca może w takiej kabinie wstać, a to znacznie zwiększa komfort podróżowania.
Ciężarówki były konstruowane z początku tak, by były jak najbardziej funkcjonalne. Jednakże z biegiem czasu coraz większą wagę zaczęto przykładać do wygody jazdy, by uczynić warunki pracy kierowcy jak najbardziej komfortowymi. To redukuje zmęczenie, będące najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

 

Po oddaniu do użytku tunelu pod kanałem La Manche przewozy drogowe pomiędzy Wielką Brytanią a kontynentem rozwinęły się jeszcze bardziej. Ta ciężarówka była pierwszym pojazdem użytkowym przewiezionym tunelem.