CIĘŻARÓWKI - INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
 

MENU:

Historia

Karoseria

Strona główna

Silniki

Autobusy

Tramwaje i trolejbusy

Linki

Kontakt

ABS

 

Poślizgi są bardzo poważnym problemem w przypadku zespołów drogowych, czyli ciągników siodłowych połączonych z naczepami za pomocą siodła z przegubem obrotowym, gdyż taki zespół po wpadnięciu w poślizg ma tendencję do składania się jak scyzoryk. System antypoślizgowy (ABS) pomaga zapobiegać poślizgom podczas hamowania. ABS kontroluje prędkość obrotową kół podczas hamowania i gdy któreś zaczyna nagle obracać się wolniej od pozostałych, czyli blokuje się, tracąc przyczepność do nawierzchni, zmniejsza siłę hamowania na to koło.
Hamulec jest jakby wciskany i puszczany w bardzo szybkiej sekwencji, aż do pełnego zatrzymania się pojazdu. Aby zmniejszyć nacisk na poszczególne koła, co również ma wpływ na ich przyczepność podczas hamowania, większość ciężarówek wyposażona jest w podwójne koła na wszystkich osiach za wyjątkiem przedniej, skrętnej.

Wszystkie hamulce mechaniczne grzeją się podczas pracy, bowiem przekształcają energię mechaniczną na ciepło. Ten hamulec jest chłodzony powietrzem cyrkulującym otworami w tarczy.