CIĘŻARÓWKI - INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
 

MENU:

Historia

Karoseria

ABS

Silniki

Strona główna

Tramwaje i trolejbusy

Linki

Kontakt

Autobusy

W roku 1927 pojawił się autobus w formie podobnej do dzisiejszej - prostopadłościennego pudełka, wyglądającego z grubsza tak samo z przodu jak i z tyłu, w którym miejsce kierowcy i drzwi wejściowe usytuowane były przed przednią osią. Od tego czasu przeniesiono silnik z przodu autobusu do przestrzeni pod podłogą. Lecz choć wygląd zewnętrzny autobusu zmienił się na przestrzeni wieku niewiele, to prędkość, bezpieczeństwo i komfort podróży wzrosły radykalnie.
Większość autobusów dalekobieżnych wyposażona jest w klimatyzację, kładzione fotele, instalację wideo oraz toaletę, tak by zapewnić pasażerom odpowiedni komfort podróży. Pod względem rozwijanych prędkości nowoczesne autobusy w niczym nie ustępują samochodom osobowym i nierzadko można zobaczyć je wyprzedzające inne pojazdy z prędkością przekraczającą 120 kilometrów na godzinę. Pomimo tych prędkości stabilizatory zapewniają, że pojazd sunie po drodze gładko i podróżni zupełnie nie odczuwają tego pędu. Systemy ABS, wzmocnione szyby, fotele z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa znacznie zwiększyły bezpieczeństwo podróżowania.

Ten piętrowy autobus z 1910 roku należał do londyńskiej firmy komunikacyjnej. Mógł osiągnąć prędkość do 20 km/h.

Londyńskie autobusy zmieniły się znacznie na przestrzeni lat. Na zdjęciu widzimy 68-miejscowy model Tytan. Kierowca pobiera ' opłatę od pasażerów przy wejściu, pasażerowie wychodzą środkowymi drzwiami.